APOSTOLAT MATKI BOŻEJ PIELGRZYMUJĄCEJ - Parafia NMP Kiełczów

Rzym. Kat. Parafia
pw. NMP Różańcowej
ul. Wrocławska 79, 55-093 Kiełczów
tel. kancelaryjny : 607 144 868
adres e-mail: parafia.kielczow@gmail.com


Przejdź do treści

APOSTOLAT MATKI BOŻEJ PIELGRZYMUJĄCEJ

WSPÓLNOTY
Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej

Każdy z nas, szczególnie w tych trudnych czasach, pragnie doświadczać pomocy Matki Bożej. W naszej Parafii zawiązał się Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej. Jego początek sięga połowy ubiegłego wieku, kiedy to w Brazylii 10 września 1950 r. siostra zakonna Teresinha Gobbo przekazała kupcowi i ojcu rodziny Janowi Pozzobon jeden z obrazów Matki Bożej, z prośbą, by zanosił go do rodzin i odmawiał z nimi różaniec. Jan pielgrzymował pieszo z tym obrazem przez 35 lat, odwiedzając nie tylko rodziny, ale i szkoły, szpitale, więzienia oraz parafie. W tym czasie następował rozwój apostolatu: powstawały grupy, czyli kręgi rodzin przyjmujących do swoich domów obraz Matki Bożej Pielgrzymującej. Powstały też małe kopie tego obrazu postaci kapliczki, które do dziś regularnie nawiedzają kręgi rodzin w ponad 100 krajach świata. W Polsce jest ich już w ponad 1000.

W naszej Parafii zawiązał się właśnie pierwszy taki krąg Maryjny, którego opiekunem jest Pani Barbara Daniś.

Jako kapłani zachęcamy do zapoznania się z historią Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej i do tworzenia kolejnych kręgów, tak, aby nasze rodziny, które będą przyjmować Matkę Bożą do swoich domów, stawały się małymi sanktuariami. Każda rodzina z kręgu przyjmuje kapliczkę z kopią obrazu Matki Bożej Pielgrzymującej przez 3-kolejne dni, każdego miesiąca w roku.

Wierzymy, że dzięki powstawaniu kolejnych kręgów Maryjnych rodziny naszej parafii będą mogły doświadczać błogosławieństwa Bożego przez ręce Maryi, a perygrynacja kopii Jej obrazu przyniesie wiele łask dla całej naszej parafii.

Osoby pragnące zaprosić Maryję do swojego domu mogą skontaktować bezpośrednio z Panią Barbarą Daniś – opiekunem pierwszego kręgu (tel. kom. 694 009 917)

______________________________


Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej – Matki Trzykroć Przedziwnej

„Przyjmijcie obraz Matki Bożej i przygotujcie dla niego godne miejsce w waszych mieszkaniach. W ten sposób staną się one małymi sanktuariami, w których ten cudowny obraz będzie promieniował łaskami i sprawi, że świętym stanie się dom rodzinny i świętymi członkowie rodziny…"

o. J. Kentenich, Z listu do Dzieła Rodzin,
Santa Maria, Brazylia w 1948 r.


Zachęcamy do zapoznania się z historią Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej i do tworzenia kolejnych Kręgów Maryjnych, tak, aby nasze rodziny, które będą przyjmować Matkę Bożą do swoich domów, stawały się małymi sanktuariami.

Msza Św. każdego 18 dnia miesiąca
Istotnym zwyczajem Kręgów Matki Bożej Pielgrzymującej stało się uczestniczenie raz w miesiącu we wspólnej Mszy św. W naszej Parafii jest to 18. dzień każdego miesiąca – poniżej informacja o godzinach Mszy św. Jest to okazja do wspólnej modlitwy, polecenia Bogu przez ręce Matki Bożej rodzin należących do kręgu, środowisk w których żyją. Członkowie kręgów, dziękując za opiekę i otrzymane łaski, łącząc się w modlitwie za ojczyznę. Na Mszę Św. przynoszona jest kapliczka Matki Bożej Pielgrzymującej

ROK 2021:
18.01.2021 r. – 7:00  18.08.2021 r. – 18:00
18.02.2021 r. – 7:00  18.09.2021 r. – 18:00
18.03.2021 r. – 18:00  18.10.2021 r. – 18:00
18.04.2021 r. – 9:30  18.11.2021 r. – 7:00
18.05.2021 r. – 18:00  18.12.2021 r. – 18:00
18.06.2021 r. – 18:00
18.07.2021 r. – 12:30
Założenia Apostolatu


Tytuł Matki Trzykroć Przedziwnej wskazuje na wyjątkowe działanie Trójcy Świętej w osobie Maryi jako: wybranej Córki Boga Ojca, Matki Syna Bożego, Oblubienicy Ducha Świętego.
Obraz Matki Trzykroć Przedziwnej nawiedza systematycznie, co miesiąc, określony, stały krąg 10 rodzin. W domu danej rodziny kapliczka z obrazem przebywa 3 dni i jest przekazywana do następnej rodziny Pomocą w przeżywaniu nawiedzenia jest załączona książka z modlitwami i rozważaniami. Każdy krąg posiada swojego opiekuna – koordynatora, który troszczy się o to, aby obraz stale w tym kręgu peregrynował i stara się być w kontakcie z rodzinami w kręgu.

Cel Apostolatu - to nowa ewangelizacja z Maryją:
kształtowanie osobistej więzi z Jezusem i z Maryją
ożywienie i umocnienie modlitwy rodzinnej (z peregrynacją związana jest modlitwa różańcowa)
budzenie ducha apostolskiego
Historia

Inicjatorem Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej z Szensztatu był Brazylijczyk, Jan Pozzobon (1904-1985), mąż i ojciec rodziny, stały diakon, Sługa Boży, którego proces beatyfikacyjny został rozpoczęty 12 grudnia 1995 r., zakończony na płaszczyźnie diecezji i 14.05.2009 r. przeniesiony do Rzymu.
Rodzina Szensztacka w Santa Maria (Brazylia) w odpowiedzi na zachętę biskupów do wkładu w trwający w Kościele Rok Święty (1950) przygotowała 3 duże obrazy Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Zostały one poświęcone w sanktuarium i przekazane do peregrynacji w rodzinach. Jeden z obrazów otrzymał Jan Pozzobon z prośbą, by zanosił go do rodzin i odmawiał z nimi różaniec. Po upływie określonego czasu, obrazy „powróciły” do sanktuarium. Jan Pozzobon postanowił kontynuować pielgrzymowanie z Maryją, gdyż doświadczył Jej działania w rodzinach. Na własnych barkach przez 35 lat nosił, ważący ok. 10 kg, obraz Matki Bożej do rodzin w pobliskich i dalszych osiedlach, do szkół i szpitali, nawet do więzień i zachęcał do wspólnej modlitwy różańcowej. Rodziny przyjmując z wiarą obraz Matki Bożej doświadczały wielu łask nawiedzenia i zrodziło się w nich pragnienie, by częściej przyjmować Maryję we własnym domu. Jan Pozzobon odczytując to jako głos Boży podarował grupie 30-tu rodzin mniejszy obraz Matki Bożej, tak by on regularnie, co miesiąc nawiedzał rodziny. Wkrótce powstały nowe kręgi i w ten sposób rozpowszechniła się oryginalna forma pielgrzymującego obrazu Matki Bożej o jednakowym wymiarze i kształcie ram nawiązujących do sanktuarium szensztackiego. (obecna forma pielgrzymujących obrazów).
Apostolat dzisiaj

W Europie Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej bardzo dynamicznie zaczął się rozwijać od 1997 r. jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II do zaangażowania się w dzieło nowej ewangelizacji i przygotowanie do Jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa. Pogłębiająca się laicyzacja dotykająca szczególnie mocno Europę Zachodnią, wołanie Jana Pawła II a następnie Benedykta XVI o odnowę wiary chrześcijańskiej w Europie zainspirowały Apostolat do podarowania Matce Bożej korony i ogłoszenie Ją Królową Nowej Ewangelizacji Europy. Myśl ta zrodziła się 2007 roku. Jako przygotowanie do koronacji obraz Matki Bożej (kopia tego, który nosił Jan Pozzobon zwany Auxiliar) peregrynował po krajach Europy. Uroczystość koronacyjna miała miejsce 8.09.2012 r. w Szensztacie (Niemcy). Przewodniczył jej abp Rino Fisichiella – Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Koronę pobłogosławił Ojciec św. Benedykt XVI, który też przesłał telegram z racji tej uroczystości. Pod wpływem przeżyć uroczystości koronacyjnych w Apostolacie spontanicznie powstał nurt koronacyjny małych pielgrzymujących obrazów w kręgach. Jest on widziany jako przedłużenie uroczystej koronacji z 8.09.2012 r.
Od stycznia do końca czerwca 2014 roku ukoronowany obraz Matki Bożej – Królowej Nowej Ewangelizacji Europy peregrynował w Polsce.


Obecnie Apostolat istnieje w ponad 100 krajach świata. W Europie m.in.

Niemcy – 5 000 kręgów
Hiszpania – 2 500
Portugalia – 2 000
Chorwacja – 1 500
Włochy – 1 050
Polska – 1000
Szwajcaria – 800
Czechy – 500
Polska Misja katolicka w Niemczech – 500
Rosja – 70

Św. Jan Paweł II o Pielgrzymującej Matce Bożej
„Wysiłki Szensztatu są w szczególny sposób skierowane do rodzin jako podstawowych komórek Kościoła i społeczeństwa. Idąc za radą waszego założyciela, udzielacie Krzyżowi i obrazowi Maryi szczególnego miejsca w waszych domach, tak, że stają się sanktuariami domowymi Kościoła (Familiaris consortio 55), gdzie Maryja działa jako Matka i Wychowawczyni. W ten więc sposób Maryja przychodzi ciągle do ludzi jako Pielgrzymująca Matka Boga, żeby mogli doświadczyć Jej matczynej pomocy i miłości. Nasz Kościół potrzebuje ożywienia wiary i apostolskiego działania. To zaangażowanie łączy wiele kościelnych wspólnot i ruchów duchowych, które Duch Boży wzbudził u progu trzeciego tysiąclecia. Są one odpowiedzią Opatrzności na wiele wyzwań naszych czasów”.
Jan Paweł II, Castel Gandolfo, 9.09.2004 r.
W NASZEJ PARAFII
Każdy z nas, szczególnie w tych trudnych czasach, pragnie doświadczać pomocy Matki Bożej.
W naszej Parafii w grudniu 2020 r. zawiązał się Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej, i powstał pierwszy Krąg Maryjny.

W każdym powstającym kręgu jest 10 rodzin. Wizerunek Matki Bożej w każdej rodzinie otoczony jest modlitwą przez 3 kolejne dni, każdego miesiąca w roku. W ciągu miesiąca Matka Boża nawiedza wszystkie rodziny kręgu.
Każdy krąg ma swojego opiekuna, który czuwa i otacza opieką rodziny tworzące krąg.
Wierzymy, że dzięki powstawaniu kolejnych kręgów Maryjnych rodziny naszej parafii będą mogły doświadczać błogosławieństwa Bożego przez ręce Maryi, a perygrynacja kopii Jej obrazu przyniesie wiele łask dla całej naszej parafii.

Opiekunowie i rodziny otoczone są opieką duchową przez Ks. Proboszcza Macieja Spisz.
Opiekunem (koordynatorem) I Kręgu jest Pani Barbara Daniś.
Osoby pragnące zaprosić Maryję do swojego domu mogą skontaktować bezpośrednio z Panią Barbarą Daniś – opiekunem pierwszego kręgu (tel. 694 009 917).

Świadectwo – nie mogę nie powiedzieć:
Ważne, aby, apostolat mógł się rozwijać i ubogacać nasze życie, potrzebna jest wymiana świadectw działania naszej Matki. Ona jest wielką Misjonarką! Dlatego świadectwa wysyłamy opiekunowi – koordynatorowi Kręgu.

Kręgi Maryi w naszej Parafii:
Krąg I – Koordynator – Barbara Daniś 694 009 917

Warto zapoznać się:
Szensztat to Ruch Katolicki, którego celem jest wypełnianie Ewangelii Jezusa Chrystusa w charakterystyczny sposób.  Ruch ma na celu ponownie połączyć wiarę z życiem codziennym, w szczególności poprzez głęboką miłość do Maryi. Jesteśmy wspólnotą międzynarodową obecną na wszystkich kontynentach, a nasi członkowie to osoby duchowne i świeckie o przeróżnych powołaniach. (https://szensztat.pl/)
Pytania dotyczące Ruchu Szensztackiego (http://cordisincor.blogspot.com/2018/05/107-200-pytan-na-temat-ruchu.html#more) duszpasterstwo@szensztat.pl     

Wróć do spisu treści