Peregrynacja symboli - kiełczów

Idź do spisu treści

Menu główne:

ŚDM 2016

PEREGRYNACJA SYMBOLI ŚDM
krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz
ikony Matki Bożej Salus Populi Romani

W DNIU 09-04-2016
w Parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kiełczowie


To było duże wydarzenie dla parafii pw. NMP Różańcowej w Kiełczowie. Gościliśmy Krzyż i Ikonę, u stóp których tajemnice swego serca odsłoniły przed Bogiem miliony osób z całego świata.

Proboszcz ks. Maciej Spisz na początku uroczystej Mszy św. przypomniał wszystkim zebranym że św. Jan Paweł II w 1984 r. przekazał ten krzyż młodzieży świata i od tej pory jest on zwiastunem Światowych Dni Młodzieży, odbywających się w różnych częściach naszego globu.
Ten krzyż od ponad 32 lat przyciąga różnych ludzi i trzeba, żeby przyciągał także polską młodzież, w czasie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które za 3 miesiące odbędą się w Krakowie.

Krzyż od zawsze budził wielkie emocje. Jedni go kochają, inni nie rozumiejąc jego znaczenia wyśmiewają, ponieważ im przeszkadza, ale nikt nie pozostaje wobec niego obojętny. Zetknięcie z nim zmienia wszystko. Widząc zaangażowanie naszej młodzieży, naszych dzieci i wszystkich grup działających w parafii
moje serce się bardzo radowało. Było to dokładnie w momencie procesji wejścia z symbolami do naszej świątyni parafialnej w Kiełczowie. Młodzież śpiewająca hymn Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią to był kolejny wzruszający i bardzo wymowny moment. Podczas uroczystej Mszy św. Chór Jutrzenka  wraz z organistą panem Robertem Kokotem pięknie adorował śpiewem, kiedy wierni podchodzili i modlili się dotykając krzyża, tego samego, który stał na wielu kontynentach. Tego, który był adorowany przez miliony ludzi o tym samym pragnieniu - spotkania Boga. Docierając do Matki Bożej niosłam w sobie uczucie radości i wdzięczności, że mogę być nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem tak ważnego wydarzenia. Być może jedyny raz w życiu.

Zaraz po Eucharystii
ADORACJA Najświętszego Sakramentu z
zawierzeniem całej Parafii, kapłanów i wiernych i obecnych na Mszy św.:
- Miłosiernemu Jezusowi - aby każdy przyjął Go jako swojego Pana i Zbawiciela
- Matce Bożej  –  zawierzając Jej swą drogę do Jezusa.   Tekst zawierzenia  –  powtarzany był za kapłanem, a następnie każdy podchodził pod Krzyż ŚDM  –  dotykał go prawą ręką i wypowiadał w milczeniu: Jezu, wyznaję Cię jako swojego Pana i Zbawiciela. Zawierzam Ci całe moje życie.  –  Tekst był na klęczniku przy Krzyżu.   W tym czasie jak już wyżej wspomniałam chór Jutrzenka wraz z panem organistą Robertem Kokotem śpiewali pieśni o krzyżu i pieśni maryjne. Kiedy już wszyscy wierni podeszli pod Krzyż  nastąpiło  błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Czuwający przy Krzyżu i Ikonie Maryjnej Salus Populi Romani odmówili różaniec, koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz adorowali śpiewem i modlitwą, milczeniem i kontemplacją. Czas który zaplanowany był dla naszej parafii wykorzystaliśmy w 100 %. Każda z grup, która zgłosiła się do adoracji z wielkim przejęciem i dużym zaangażowaniem przygotowała modlitwy, do których włączaliśmy się wspólnie.

Nasz udział w peregrynacji nie zakończył się w tylko w naszej parafii. To był dopiero piękny początek drogi z symbolami ŚDM. Uczestniczyliśmy jeszcze w przekazaniu symboli w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia we Wrocławiu przy ul. Brücknera. Pojechaliśmy odprowadzić symbole wraz z proboszczem, z naszą młodzieżą i z młodzieżą z sąsiedniej parafii w Brzeziej Łące pw. św. Mikołaja. Towarzyszyła nam rodzina z dziećmi: Pani Ela i Pan Robert Machowscy. Też mieli pragnienie pożegnania Symboli. Największe emocje wywołała jednak możliwość jaka nam została zaproponowana a mianowicie wniesienie tych symboli do parafii, do której je przekazywaliśmy. Mogliśmy raz jeszcze przeżyć tę wyjątkową chwilę podczas przekazania. Łaska Boża jest nieobliczalnie wielka ;-)
Symbole tego dnia w naszym dekanacie miały odwiedzić jeszcze parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pawłowicach potem wróciły do parafii pw. św. Jakuba i Krzysztofa na Psie Pole, gdzie wspólnie z przedstawicielami młodzieży z naszej parafii wraz z proboszczem ks. Maciejem Spiszem zawitaliśmy aby móc jeszcze przez chwilę pomodlić się w skupieniu. Apel Jasnogórski rozpoczął ks. bp Andrzej Siemieniewski, który wracając z Łagiewnik przyłączył się do modlitwy.

Podsumowując moja relację musze przyznać, że wiele osób 9 kwietnia 2016 r. wzięło udział w tych wydarzeniach. Największe wrażenie wywarło na mnie jednak czuwanie dzieci, młodzieży i grup modlitewnych naszej parafii. Kościół brzmiał modlitwą i śpiewem wielu serc. To było naprawdę piękne. Bóg był z nami i wspólnie się radował.

Zaangażowanych osób w organizację tego dnia nie sposób wymienić i nawet nie zamierzam. Pan Bóg wie najlepiej ilu nas było. A było naprawdę bardzo dużo. Cieszymy się, że mogliśmy dostąpić tego wyróżnienia i gościć w naszej parafii symbole. Jedność, skupienie i pokój towarzyszyły nam tego dnia.     

Kiełczów dnia 9.04.2016 r.
zredagowała - Ania Kaniewska
koordynator sztabu parafialnego w Rzym. Kat. Parafii pw. NMP Różańcowej w Kiełczowie

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego