Caritas - kiełczów

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wspólnoty

Czym jest Caritas?


Caritas to miłość, określony rodzaj miłości - miłość bratnia, podnosząca, wspierająca, akceptująca. Do takiej miłości - pomocy względem wszystkich potrzebujących, ubogich i słabych - bez oglądania się na rasę, wyznanie, narodowość czy stopień winy - wzywa i uzdalnia chrześcijan Jezus Chrystus. Miłość tak pojęta nie może nie stawiać wspieranemu nieodzownych wymagań, a nierzadko też obyć się bez profesjonalnych umiejętności. Jednak pierwsze w kolejności i hierarchii pozostaje proste otwarcie na zgnębioną siostrę lub brata. To jest Caritas Kościoła w najistotniejszym sensie i ona jest racją bytu organizacji, której na imię CARITAS.


Trochę historii



Caritas, katolicka organizacja dobroczynna powołana na przełomie XIX i XX w. w celu skoordynowania działań charytatywnych prowadzonych wcześniej w sposób indywidualny, gł. przez zakony i bractwa kościelne. W 1924 roku na Kongresie Eucharystycznym w Amsterdamie powołano międzynarodową centralę katolickich organizacji dobroczynnych Caritas Catholica, której zarząd ukonstytuował się w 1926 roku. Na jej siedzibę obrano Bazyleę.


Jej działalność, przerwana praktycznie przez II wojnę światową, kontynuuje Inter-Caritas (Caritas Internationalis) powołany 1950 przy Stolicy Apostolskiej, od 1971 wchodzący w skład papieskiej rady Cor Unum, od 1983 kierowany przez kardynała.


Na ziemiach polskich powołano: w 1895 roku we Lwowie Związek Katolickich Towarzystw i Zakładów Dobroczynnych oraz w 1907 roku w Poznaniu Związek Polskich Katolickich Towarzystw Dobroczynnych, który w 1922 r. przekształcił Sie w Związek Caritas. W 1929 r. utworzono w Poznaniu Instytut Caritas, który koordynować miał działalność przyszłych diecezjalnych Związków Caritas. Koła charytatywne współdziałające z Caritasem zakładano też w szkołach, na uczelniach, w seminariach duchownych. W 1937 r. w Poznaniu odbył się zjazd Dyrektorów Diecezjalnych Caritasu, który m.in. powołał stałą Komisję Porozumiewawczą.


W czasie II wojny światowej działały, często w ramach Rady Głównej Opiekuńczej tylko niektóre Związki Caritas, m.in. w Katowicach, Warszawie, Tarnowie. W 1945 r. powołano Krajową Centralę Caritas, zarządzaną przez dyrektora księdza K. Pękalę, która we współpracy z diecezjalnymi związkami Caritas, zakonami (głównie żeńskimi) oraz organizacjami charytatywnymi studentów Caritas Academica, zbudowała w krótkim czasie sprawną sieć placówek opiekuńczych i punktów świadczących pomoc potrzebującym. Centrala miała swój organ prasowy, "Caritas" (1945-1950), wydawała liczne broszury i książki, drukowała ulotki, plakaty itp. Zlikwidowana została w 1950 r. przez władze PRL. Jej majątek przejęło podporządkowane władzom, nowo powstałe Zrzeszenie Katolików "Caritas" (istniało do 1994). W 1992 roku, z inicjatywy Episkopatu Polski, powołano nową organizację Caritas.


Parafialne Zespoły Caritas



W ramach Caritas archidiecezji obok archidiecezjalnej centrali Caritas i jej placówek istnieje również drugi, w znacznej mierze niezależny nurt pracy na szczeblu parafialnym. Caritas parafialna jest podstawowym ogniwem Caritas. Oba nurty - "centralny" i "parafialny" - wzajemnie się uzupełniają i oddziałują na siebie. Działalność na szczeblu centralnym umożliwia realizację zadań na szeroką skalę. Centrala diecezjalna wnosi wkład koordynacyjny i formacyjny (delegaci grup parafialnych spotykają się regularnie z dyrektorem diecezjalnym, odbywają wspólne rekolekcje itp.). Z drugiej strony społeczne zaangażowanie Kościoła bez podłoża w postaci działających na najniższym szczeblu wolontariuszy stałoby się w dużej mierze fasadowe. Wystarczy wskazać na fakt, że liczba osób potrzebujących, do których Caritas dociera w parafiach, nieporównanie przewyższa liczbę osób objętych działalnością central diecezjalnych. Wolontariusze z parafii stanowią też dla bardziej złożonych czy wyspecjalizowanych form działania Caritas bezcenne zaplecze ludzkie i środowisko wychowawcze. W praktyce zadania charytatywne na szczeblu parafialnym realizowane są często przez "parafialne zespoły charytatywne", które powstały przed przywróceniem do życia Caritas Kościoła. W niektórych diecezjach dokonał się, a w większości trwa proces utożsamiania się tych zespołów z Caritas.



Caritas parafialna zostaje ustanowiona decyzją dyrektora Caritas diecezjalnej. Na czele Caritas parafialnej stoi każdorazowo proboszcz parafii, który działa poprzez swojego świeckiego zastępcę. Członkowie parafialnych oddziałów Caritas są wyłącznie wolontariuszami. Do zadań Caritas na szczeblu parafii należy:


  •    mobilizacja charytatywna wspólnoty parafialnej;

  •    rozpoznawanie potrzeb i możliwości pomocy;

  •    świadczenie pomocy potrzebującym;

  •    współpraca z diecezjalną centralą Caritas, z właściwym terytorialnie okręgiem Caritas, a także z innymi Caritas parafialnymi.



Istnieje kilka głównych dziedzin aktywności Caritas. Można je określić następująco:


  •    Dziecko, młodzież, rodzina

  •    Niepełnosprawność

  •    Choroba, podeszły wiek

  •    Skrajne ubóstwo

  •    Klęski żywiołowe, wypadki losowe



Parafialny Zespół Caritas w Kiełczowie



Parafialny Zespół Caritas przy Parafii Rzymsko Katolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej w Kiełczowie istnieje września 2008 roku. W swojej działalności staramy się skupić na różnych grupach społecznych w naszej parafii, choć najwięcej działań ukierunkowanych jest na pomoc dzieciom w wieku szkolnym oraz rodzinom wielodzietnym. Działaniami Parafialnego Zespołu Caritas kieruje Zarząd przy ogromnym współudziale członków Caritas oraz wolontariuszy. Obecnie w Parafialnym Zespole Caritas działa około 10 osób bardzo mocno zaangażowanych w pomoc charytatywną.



           W dotychczasowej działalności zbieraliśmy środki finansowe w różnoraki sposób. Pochodziły one ze:




  •    Sprzedaży napojów i ciast ofiarowanych przez parafian, a w szczególności rodziców dzieci ze szkoły            podstawowej, podczas festynów i wydarzeń na terenie parafii,

  •    Sprzedaży kartek bożonarodzeniowych i świec Caritas,

  •    Sprzedaży kartek wielkanocnych,

  •    Darowizn od osób prywatnych i sponsorów.

  •    Zbiórek żywności w sklepach na terenie Parafii

  •    Organizowanych przez nas jasełek bożonarodzeniowych



           Dzięki zebranym środkom udało nam się przeprowadzić szereg działań mających na celu pomoc najuboższym rodzinom w naszej parafii. Polegały one między innymi na:

  •    Zakupie podręczników i pomocy szkolnych dla uczniów szkoly podstawowej w Kiełczowie,

  •    Przygotowaniu paczek świątecznych dla osób starszych, samotnych i rodzin wielodzietnych,

  •    Dopłatach do wyjazdów na "zielone szkoły" i wycieczki szkolne,

  •    Zakupie obiadów dla dzieci ze szkoły podstawowej w Kiełczowie,

  •    Zakupie lekarstw dla osób chorych,

  •    Dofinansowaniu wakacyjnych wyjazdów kolonijnych organizowanych przez Caritas Archidiecezjanlną.



           Udało nam się też uruchomić wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, która służy szczególnie osobom starszym i ciężko chorym.

 

           Wszystkie te działania byłyby niemożliwe bez wsparcia ze strony parafian. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za dotychczasową pomoc.



           Zachęcamy do dalszej współpracy.



Konto Parafialnego Zespołu Caritas 55 1500 1793 1217 9005 7099 0000.



 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego