Administracja - kiełczów

O parafii

Administracja naszej parafii:

Wszyscy wierni winni wiedzieć, czego mogą oczekiwać od pracowników kościelnych w swojej parafii.

Kancelistka w naszej parafii

Ania Kaniewska
ur. 30.10.1978 r. we Wrocławiu, córka Henryka Warpas i Elżbiety z d. Rubelek. Jest żoną oraz mamą dwóch córeczek Natalii i Patrycji. Jest pracownikiem Urzędu Miejskiego we Wrocławiu w Departamencie Edukacji.  Pani Ania Kaniewska jest związana z naszą parafią od 2009 r. Pełni funkcję pracownika kancelarii parafialnej kancelistki. W kancelarii prowadzone i przechowywane są księgi ochrzczonych, małżeństw i zmarłych oraz:

• księga metryk zastępczych,

• księga zawierająca wykaz przyjmujących Pierwszą Komunię świętą,

• księga bierzmowanych,

• księga przyjmujących sakrament chorych,

• książka zapowiedzi przedślubnych,

• księga intencji mszalnych,

• książka ogłoszeń parafialnych,

• dziennik korespondencyjny,

• książka inwentarzowa,

• kroniki parafialne,

• inne

Ponadto poza obowiązkami kancelarystki Pani Ania administruje bazę cmentarza, bazę parafialną i stronę internetową. Dodatkowo przygotowuje wraz z chętnymi wiernymi dekoracje kościelne na Święta i uroczystości. Współpracuje ze  scholą, chórem, Parafialnym Zespołem Caritas i z wszystkimi ruchami i wspólnotami działającymi w parafii jak również z katechetami pomagając im w przygotowaniach do I Komunii św. i do sakramentu bierzmowania. Pani Ania jest również członkiem Rady Parafialnej gdzie pełni funkcję sekretarza.

Organista w naszej parafii

Pan Piotr Lach jest związany z naszą parafią od maja 2018 r. prowadzi nasz chór parafialny  i przygotowuje oprawę muzyczną do Świąt i Uroczystości parafialnych wg. kalendarza kościelnego. Głównym jego zadaniem podczas samej liturgii jest wykonywanie wstępów do pieśni lub innych śpiewów liturgicznych, oraz prowadzenie ich śpiewu poprzez grę na organach. W praktyce liturgicznej to właśnie od organisty zależy w dużej mierze, czy wierni wychodzący ze świątyni będą napełnieni pięknem, płynącym z dobrej muzyki czy też wystroju świątyni.

Sobór Watykański II porusza kwestie muzyki i sztuki kościelnej w Konstytucji o Liturgii w rozdziale VI i VII. W kolejnych punktach rozdz. VI Konstytucja wskazuje na wagę tychże sfer życia Kościoła.
Istotnym dokumentem dla Kościoła posoborowego w Polsce była wydana w 1979 r. Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej. Dokument powyższy jest bardzo ważny, ponieważ podaje szereg szczegółowych danych, dotyczących miejsca, wykonawców oraz charakteru muzyki sakralnej. W kolejnych punktach tego dokumentu czytamy:

Nr 5. "Każda czynność liturgiczna powinna być uprzednio starannie przygotowana pod względem (...) muzycznym. Odpowiedzialnym za to są także współpracownicy duszpasterzy, a zwłaszcza organista, kantor oraz prowadzący zespoły śpiewacze".

Nr 7. "Przy wyborze repertuaru muzycznego należy uwzględnić możliwości wykonawców (...)".

Nr 8. "Repertuar utworów, czy to śpiewanych, czy wykonywanych na instrumentach, musi zgadzać się z okresem liturgicznym, jak również odpowiadać treściowo danej czynności liturgicznej".

Nr 10. "Wszystkie śpiewy przeznaczone do użytku liturgicznego mają mieć aprobatę Konferencji Episkopatu Polski albo Władzy Diecezjalnej" .

Nr 13. "Śpiewu stałych części Mszy św., a także psalmu responsoryjnego (...) nie wolno zastępować pieśniami mającymi nawet Imprimatur władzy kościelnej".

Nr 15. "Zabrania się wykonywania w ramach liturgii piosenek religijnych (...)".

Nr 35. "W każdym kościele powinna istnieć - schola cantorum. Należy także szkolić i formować kantorów - solistów (...)".

Kościelny w naszej parafii

Mateusz Kaniewski ur. 29 stycznia 1990 r. w Oleśnicy jest mieszkańcem tutejszej parafii w Kiełczowie od urodzenia. Mateusz syn Władysława i Agnieszki z d. Jaremko pochodzi z rodziny praktykującej  i regularnie uczęszczającej do kościoła. Mateusz Kaniewski pełni zadania zakrystianina w naszej parafii od 2006 r. Trudno jest tak naprawdę wyliczyć wszystkie jego obowiązki gdyż wydawałoby się, że jest to człowiek odpowiedzialny wyłącznie za przygotowanie kościoła oraz paramentów liturgicznych niezbędnych do celebracji Eucharystii. Jednakże jak każdego pracownika obowiązują normy prawne Kościoła Powszechnego, które wskazują przede wszystkim na obowiązki służby kościelnej.

Do obowiązków Pana Mateusza Kaniewskiego w naszej parafii należy:

• ogólna opieka nad zakrystią, tzn. utrzymywanie porządku i czystości zakrystii oraz szat, naczyń i sprzętów liturgicznych,

• codzienne wyjmowanie i przygotowywanie szat, naczyń i sprzętów liturgicznych potrzebnych do służby Bożej w danym dniu i staranne schowanie ich po użyciu,

• okresowe przewietrzanie szat, czyszczenie naczyń i sprzętów,

• dokonywanie drobnych napraw w szatach i paramentach liturgicznych (by nie dopuścić do większych uszkodzeń); o potrzebie większych napraw należy powiadomić proboszcza,

• przystrajanie świątyni w doroczne lub specjalne uroczystości oraz Żłobka, Grobu itp. jak również przygotowanie wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza dekoracji ołtarza na Boże Ciało

• codzienne punktualne otwieranie i zamykanie świątyni oraz czuwanie nad jej bezpieczeństwem,

• doglądanie wiecznej lampki,

• pomoc przy ubieraniu się kapłana w szaty liturgiczne,

• służenia do Mszy świętej i innych nabożeństw,

• opieka nad sprzętem znajdującym się  w kościele: mikrofony (baterie), sprzęt nagłaśniający itp.

• opieka nad ministrantami (gdy nie ma innego opiekuna),

• współpraca z katechetami, chórem, scholą dziecięcą i młodzieżową oraz z kancelarią parafialną,

• punktualne dzwonienie na Mszę św., nabożeństwa, itp.,

• pomoc administracyjna przy remontach świątyni czy budynków parafialnych,