Rada Parafialna - kiełczów

Wspólnoty

Rada Parafialna to grupa osób, duchownych i świeckich, której zadaniem jest służenie radą i pomocą ks. Proboszczowi w kierowaniu parafią. To szczególne zaangażowanie w życie parafii wynika z prawdziwej i głębokiej troski o dobro całej wspólnoty parafialnej, zarówno w wymiarze widzialnym jak i duchowym.

Wprowadzając w życie postanowienia Soboru Watykańskiego II, wskazania Dyrektorium apostolstwa świeckich opracowanego przez Komisję Episkopatu  ds.  Apostolstwa Świeckich oraz zalecenia Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, proboszcz parafii ma za zadanie powołać społeczny organ doradczy, którego zadaniem jest służenie duszpasterstwu parafialnemu pomocą i radą o nazwie Rada parafialna.

Rada parafialna jest wspólnotą ludzi jednej wiary, zespolonych miłością Chrystusową i nadzieją, stawiających sobie za cel rozwój Kościoła katolickiego, chrześcijańską formację własnej osobowości, jak i rodzin oraz podejmowanie działalności ewangelizacyjnej wśród ogółu parafian. Rada parafialna obejmuje swoją działalnością całość życia parafialnego, niosąc pomoc w wypełnianiu misji Kościoła.

Wytyczone cele, Rada parafialna realizuje poprzez modlitwę, ćwiczenia duchowe, dobre uczynki, osobistą pracę świadczoną dla wspólnego dobra oraz szerzenie wiedzy i kultury chrześcijańskiej. Wszystkie kierunki działalności Rady parafialnej mają za zadanie rozwijanie chrześcijańskiego życia, niesienie bezinteresownej pomocy duchowej i materialnej oraz uświęcenie pracy ludzkiej.

Wykonanie tych zadań wymaga od członków Rady parafialnej dużej dojrzałości duchowej i odpowiedniego poziomu wiedzy religijnej. Dlatego członkowie Rady winni stale pogłębiać swoje życie wewnętrzne i wiedzę religijną.
Rada parafialna jest gremium doradczym Księdza Proboszcza we wszystkich sprawach parafii (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 536 & 2 ), nie jest natomiast organem władzy i nie ma osobowości prawnej.

Sprawy personalnej obsady duchowieństwa parafialnego nie wchodzą w zakres kompetencji Rady parafialnej.
Rada parafialna po przedyskutowaniu spraw, które są jej przedkładane, ma prawo podejmować uchwały; są one wyrażeniem opinii i przygotowaniem decyzji, a więc radą dla Księdza Proboszcza, który jest w sumieniu obowiązany rady tej wysłuchać, z nią się liczyć
jeśli uzna ją za słuszną powinien w miarę możliwości postanowienia Rady parafialnej wprowadzać w życie.

Członków Rady parafialnej powołuje Ksiądz Proboszcz, od jego uznania zależy też liczba członków Rady.
Skład Rady parafialnej i jego zmiana podlegają zatwierdzeniu przez biskupa diecezjalnego.

Członkowie Rady parafialnej powinni uczestniczyć w duchowym i organizacyjnym życiu parafii. Obowiązuje ich ofiarna praca na rzecz Kościoła i wspólnoty parafialnej. Obowiązkiem członka Rady parafialnej jest uczestniczenie w posiedzeniach Rady i realizacji postanowień Rady. Udział w Radzie parafialnej jest honorową pracą społeczną.