Włochy - kiełczów

Idź do spisu treści

Menu główne:

Zobacz tu koniecznie

W tym miejscu zachęcamy do podzielenia się z naszą wspólnotą parafialną odrobiną Państwa wspomnień ze zwiedzonych ciekawych i wyjątkowych zakątków. Świat jest tak piękny, niestety nie każdy może dotrzeć i zobaczyć ich niezwykłość. Zachęcam Państwa do pomocy przy stworzeniu zakładki, w tym miejscu, aby móc podzielić się z nami zwiedzonymi wyjatkowymi miejscami z kraju jak i ze świata. Proszę o krótki opis zdjęć, tak by odwiedzający tą stronę mogli poznać choć cząstkę tego piękna, które stworzone jest dla nas wszystkich przez Pana.


Nadesłane przez Rodzinę Dzikowskich z Kiełczówka:
Włochy - Rzym - luty 2018'


Pieta Watykańska - Jest to pierwsza z czterech piet Michała Anioła. Wykonanie rzeźby zostało zlecone przez francuskiego kardynała Jeande Billheresa (Jean Bilhères de Lagraulas) , oddelegowanego do Rzymu. Jako że przed przeniesieniem jej w obecne miejsce w XVIII wieku, rzeźba znajdowała się w kaplicy św. Petroneli, gdzie pochowany został zleceniodawca, przypuszcza się, że oryginalnie miała stanowić część jego nagrobka. Dzieło zostało wykonane z marmuru, który artysta wybrał osobiście, udając się w tym celu do Carrary. Transport bryły do Rzymu trwał dziewięć miesięcy.

To słynne dzieło przedstawia Maryję trzymającą w ramionach zdjętego z krzyża Jezusa. Madonna jest w typie nordyckim, lecz Michał Anioł nadał jej indywidualne rysy. Rzeźba odznacza się wyjątkową harmonią, stanowiąc klasyczny przykład renesansowego podejścia do dzieła sztuki. Madonna jest niewzruszona, nie ukazująca specyficznych cech ani uczuć. Rzeźba jest wykończona, co ją odróżnia od pozostałych dzieł Michała Anioła. Uważa się, że artysta nadał Piecie elegancki wygląd poprzez wypolerowanie jej powierzchni pumeksem
.



Grób papieża-Polaka św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra - Watykan



Wielu polskich turystów zwiedzających Watykan poszukuje grobu papieża - Polaka. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie znajduje się on w Grotach Watykańskich, ale na terenie Bazyliki św. Piotra.

Śmierć i pogrzeb
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. Przyczyną
śmierci był wstrząs septyczny i infekcja dróg moczowych. Początkowo ciało papieża zostało wystawione w zdobionym hallu Pałacu Apostolskiego (duży budynek obok Bazyliki Świetego Piotra) czyli w Sali Klementynskiej. Dzieńpóźniej doczesne szczątki zmarłego przeniesiono na teren Bazyliki, gdzie mogli oglądaćje pielgrzymi. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 8 kwietnia 2005 roku na placu Świętego Piotra. Według szacunkowych danych do Rzymu przybyło wtedy około 5 milionów ludzi, w tym wielu światowych przywódców i wyznawców innych religii. Mszy przewodniczył przyszły papież kardynał Joseph Ratzinger. Komentatorzy starali się symbolicznie tłumaczyć różne wydarzenia np. zamknięcie przez wiatr księgi leżącej na trumnie. Wskazywano tez na przyniesione przez pielgrzymów tablice z napisem “Santo subito”. Trumnę umieszczono w Grotach Watykańskich obok miejsca gdzie według tradycji znajdował się szkielet świętego Piotra.

13 maja 2005 rozpoczęto proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Zakończył się 1 maja 2011 uroczystym ogłoszeniem papieża błogosławionym. Dzień później trumna została wyjęta z Grot Watykańskich i złożona do nowego grobu w kaplicy świętego Sebastiana w Bazylice Świętego Piotra. Stara płyta nagrobna została przekazana do Sanktuarium Jana Pawła II , w Łagiewnikach pod Krakowem.

Kaplica Świętego Sebastiana
Miejsce ostatniego spoczynku
świętego Jana Pawła II znajduje się po prawej stronie od wejścia do Bazyliki. Aby tam trafić należy minąć znajdującą się w najbliższym sąsiedztwie kaplicę z Pietą Michała Anioła (jw.). Trzeba jednak uważac bo w szczycie sezonu miejsce to jest odwiedzane przez wielu pielgrzymów. Najlepiej zatem przyjść tuż po otwarciu świątyni.

Przed kaplicą nie powinniśmy się zatrzymywać na zbyt długo. Osoby pilnujące porządku, szczególnie w tym miejscu, starają się kierować ruchem pielgrzymów tak, aby każdy mógł spokojnie przejść przy kaplicy. Za barierkami oddzielającymi ją od reszty świątyni, naprzeciwko grobu znajdują się ławki, w których można na dłużej usiąść i oddać się modlitwie.

Tego zdjecia nie trzeba chyba opisywać :-) ale tak króciótko może jednak w kilku słowach.
Szopka Bożnonarodzeniowa na Watykanie. Co roku jest inna, każdego roku wyjątkowa. Wzbudza emocje, refleksję i zachwyca pomysłami ludzi, którzy nad nią pracują.




W Watykanie święta Bożego Narodzenia dają o sobie znać bardzo wcześnie. Zazwyczaj już pod koniec listopada, niekiedy przed rozpoczęciem Adwentu, watykańscy robotnicy rozstawiają na placu św. Piotra swój warsztat.

Mniej więcej miesiąc przed świętami w Watykanie rozpoczyna się budowanie szopki. Robotnicy wygradzają sobie teren koło obelisku, stawiają rusztowania i pieczołowicie osłaniają je przed wzrokiem ciekawskich.
Tradycja szopki we Włoszech i w Watykanie jest ważniejsza od tradycji choinki. Szopka w okresie świąt musi znaleźć w każdym domu i we wszystkich miejscach publicznych.

Zaczął Jan Paweł II
Szopka i choinka na placu św. Piotra to tylko jedne z nielicznych elementów, którymi
św. Jan Paweł II starał się ubogacić w Watykanie świąteczną atmosferę w okresie Bożego Narodzenia. Już od swych pierwszych świąt za Spiżową Bramą w 1978 r. zapraszał do siebie Polaków na wspólne śpiewanie kolęd i łamanie się opłatkiem. Od 1985 r. doroczną tradycją stało się również samo przyjmowanie opłatka z Polski. Opłatek przywoziła mu delegacja ojców paulinów z Jasnej Góry. Ważnym bożonarodzeniowym zwyczajem wprowadzonym przez Jana Pawła II jest zapalanie w wigilijny wieczór światła pokoju w oknie papieskiego apartamentu. Po raz pierwszy uczynił to w 1981 r. na znak solidarności z Polakami po wprowadzeniu stanu wojennego. Benedykt XVI podtrzymał ten zwyczaj. Jak zachowa się Franciszek, trudno przewidzieć. Stałym elementem papieskiego okresu Bożego Narodzenia była też modlitwa przy szopce rzymskich śmieciarzy. Znajduje się ona nieopodal Watykanu, naprzeciwko Auli Pawła VI. Jako pierwszy odwiedził ją w 1974 r. Paweł VI. Jan Paweł II był tam 24 razy. Benedykt XVI modlił się przy tej szopce w 2006 r.
opr. mg/mg


Widok na Bazylikę św. Piotra na Watykanie



Bazylika św. Piotra czyli z włoskiego  Basilica di San Pietro in Vaticano  (lub Basilica Papale di San Pietro in Vaticano; łac. Basilica Sancti Petri) to jedna z najważniejszych świątyni na świecie. Jeśli planujemy zwiedzić jej wnętrza powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim  odpowiedni strój , zakrywający kolana i ramiona. Jeśli nie zastosujemy się do tej reguły możemy zostać nie wpuszczeni na teren Bazyliki.

Przed Bazyliką każdego dnia ustawiają się ogromne  kolejki , które wydają się nic nie przesuwać, jednak mimo tak wielu odwiedzających i chętnych wejść do środka kościoła wszystko idzie dosyć sprawnie. Tutaj ważna jest  kontrola  przez którą każdy musi przejść. Sprawdzani jesteśmy  podobnie jak na lotnisku, przechodzimy przez bramki, uprzednio wyjmując wszystkie metalowe przedmioty do specjalnych pojemników i kładą je na taśmę. Te prześwietlane są przez maszyny. Powinniśmy chwilę wcześniej przygotować wszystko aby proces ten poszedł sprawniej. Podobnie z podręcznymi plecakami czy torebkami, naszykujmy je do sprawdzenia przez ochronę.
Zwiedzanie wnętrza Bazyliki na Watykanie jest  darmowe .

W środku należy zachowywać się odpowiednio i nie przeszkadzać wiernym. W kaplicach przeznaczonych wyłącznie na modlitwy nie powinniśmy rozmawiać ani robić zdjęć.

Dni i godziny zwiedzania
kwiecień - wrzesień - 07:00 - 18:30
październik - marzec - 07:00 - 19:00

Wspominane wcześniej kolejki tworzą się często już przed otworzeniem świątyni. Trudno dokładnie określić czas oczekiwania na wejście, oczywiście w sezonie będzie to więcej czasu, poza sezonem możemy stać krócej. Większość osób do Bazyliki dostaje się już w ok 30 minut od zajęcia miejsca w kolejce. Nie jest to jednak regułą. Najszybciej dostać się do środka można albo rano, albo pod koniec czasu odwiedzin. Wtedy większość zorganizowanych wycieczek odjeżdża już z Watykanu.

Taras widokowy na kopule bazyliki
Po przejściu przez kontrolę możemy zdecydować się czy chcemy wchodzić na taras widokowy na kopule watykańskiej bazyliki. Dostać się na nią można zarówno schodami, jak częściowo windą oraz schodami. Cena biletu wstępu na kopułę przy założeniu, że wchodzimy wyłącznie schodami wynosi  6,00€  (551 stopni), natomiast połączenie windy ze schodami to inny bilet za  8,00€  (320 stopni).

kwiecień - wrzesień - 08:00 - 18:00
październik - marzec - 08:00 - 17:00



Fontanna na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Jedną wykonano według projektu Berniniego, a drugą opracował Maderno - na zdjeciu jest jedna z dwóch :-)


Dziękujemy Pani Magdalenie Dzikowskiej za podzielenie się z nami wspaniałymi zdjeciami z tego wyjątkowego miejsca. Polecamy się na przyszłość. Bóz zapłać :-)

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego